Vibrama - KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV
Aktuality
24.11.2021

27.11.2021 Koncoročná turistika a rozlúčka s turistickým rokom nebude. Dôvodom sú platné opatrenia COVID.  

Návštevnosť
Celkom: 642718
November: 1714
Dnes: 25
Online: 2

Diskusia - KST Vibrama Malachov

Pre pridávanie príspevkov do diskusie je potrebné sa prihlásiť.

Strana [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] ... [ 265 ]

Odpovedať | 23.11.2021

Hela

Milí turisti.
V sobotu 27.11.2021 sme mali v pláne poslednú plánovanú turistiku v tomto roku - koncoročnú.
Situácia nám nedovoľuje spoločne ukončiť turistický rok, tak ako sme si priali.
Budeme sledovať situáciu a ak to bude možné, dáme včas vedieť. Ak nestihneme v tomto roku spoločné ukončenie, hádam nám vyjde začiatok budúceho roku.
Sledujte našu stránku a aj FB. Ak to bude možné, pôjdeme aspoň opekať. Zatiaľ si držme palce, nech táto situácia čo najskôr skončí.

Odpovedať | 15.11.2021

Hela

V sobotu 13.11.2021 sme mali poslednú spoločnú turistiku zmluvným autobusom. Pandemická situácia nám dala podmienky, ktoré sme splnili, aby sme si mohli ísť pozrieť zaujímavosti Veľkej Fatry z Turčianskej strany.
Predpoveď počasia bola jesenná, ráno hmly a cez deň zmenšovanie oblačnosti. Cesta autobusom cez Šturec ešte v pohode, ale Turiec nás objal hmlou, ktorá nás sprevádzala až k začiatku našej turistiky do Turčianskej Štiavničky. Po spoločnom foto sme nastúpili na chodník Teplické serpentíny, bez značiek,ale s jasným vychodeným chodníčkom, výnimočným tým, že ho lemoval tenký potôčik, ktorý napájal jazierka. Od posledného jazierka sme pokračovali po miestnych štvorčekových značkách na stromoch, ktoré nás najprv priviedli ku skale s krížikom a úžasným výhľadom na okolie pod nami. My sme už boli v slniečku, ale pod nami Turiec ešte v hmle, takže sme si vychutnali inverzné počasie s príjemnými teplotami.
Od skaly nás značky priviedli na Katovu skalu, kde sme si oddýchli, občerstvili sa a užili si ďaľšie nádherné výhľady po okolí – Veľkofatranský Kľak, Lysec z inej strany ako sme zvyknutí, MF Lúčanská a aj Krivánska.....
Z Katovej skaly už strmý zostup po čtz do Sklabinského Podzámku a opäť strmší výstup na hrad Sklabiňa. Poobzerali sme si to čo z hradu zostalo po vypálení Nemcami, miestne OZ DONJON stále pracuje na obnove a záchrane tejto bývalej pýchy okolia. Počasie ešte stále slnečné, ale od juhozápadu sa už blížila väčšia oblačnosť, tak sme si cestou domov nepozreli výhľady z viacerých rozhľadničiek, ale zastavili sme sa tesne pred Blatnicou a vyšli na Blatnický hrad z opačnej strany ako z Gaderskej doliny– po lúkach.
Zastihli sme ešte členku OZ DIADÉM, ktorá nám ochotne porozprávala o histórii tohto hradu a aj o plánoch na jeho uchovanie a obnovu.
Mali sme nádherný jesenný deň v zaujímavej časti našej prírody, bez množstva turistov, ale s bohatou ponukou prírodných, kultúrnych a aj historických zaujímavosti.

Odpovedať | 09.11.2021

Hela

Info k turistike 13.11.2021 VF Katova skala:
odchod: Žel.stanica 7:30
Sásová. 7:45
Cestovné: člen 5€
nečlen 7€
Tešíme sa na stretnutie.

Odpovedať | 08.11.2021

olgakvasnova

Hlásim sa ako náhradník ak sa niekto odhlási.

Odpovedať | 08.11.2021

Hela

Podľa platných pandemických opatrení sme v čiernej farbe, tak na turistiku 13.11.2021 VF môžu ísť len KOMPLETNE ZAOČKOVANÍ.
Treba sledovať situáciu a aj náš web a FB,možno sa situácia v priebehu týždňa zmení.
Podrobnejšie neskôr.
Prosím všetkých, ktorí sú nahlásení a newspľňajú podmienky, nech sa odhlásia.

Odpovedať | 24.10.2021

Hela

Ostrôžky sa nám v sobotu ukázali v pravej jesennej kráse. Zišlo sa nás 33 turistov, ktorí sa išli pozrieť do tohoto kúta našej prírody. V sobotu meteorológovia hlásili pekné slnečné počasie s ešte príjemnými teplotami, črtal sa pekný deň, tak sme si po dohode trasu upravili a predĺžili. Nešli sme do Prahy, ale z Lentvorského mlyna po žltej do Polichna. Ráno autobus pozbieral prihlásených turistov a nabral smer Halič a miesto štartu dedinku Ľuboreč. Hneď na začiatku sme si pozreli tatárske pivnice, dve vyhĺbené diery do pieskovca poskytli úkryt miestnym pred tatárskym vpádom. Pokračovali sme po mtz až na Lysec.
Stará vyhasnutá sopka Lysec patrí k najatraktívnejším miestam pohoria Ostrôžky. V jej vrcholovej časti sa nachádzajú zaujímavé skalné útvary vulkanického pôvodu i pozostatky pravekého hradiska vo forme okružného valu. Z vrcholu opatreného vrcholovou skrinkou a knihou sa kvôli lesnému porastu nenaskytajú výhľady, na svahoch pod vrcholom sa však niekoľko pekných vyhliadkových miest nájde. Lysec nepatrí k „vychyteným“ turistickým lokalitám, jeho návštevu možno odporúčať predovšetkým milovníkom pokoja a lesného ticha nerušeného zástupmi turistov.
Po občerstvení sme zmenili farbu značky na červenú až na Lentvorský mlyn, kde sme odbočili na žtz do Polichna. Dlhá trasa lesom bola spestrená nádhernou paletou úžasných jesenných farieb. Po výjdení z lesa sme pokračovali lúkami osvietenými jesenným slniečkom a tesne nad Polichnom sa napojili na NCH Boženy Slančíkovej Timravy. Malebná dedinka v tichom prostredí bola pohladením pre dušu, milý a ústretový pán starosta nám bez problémov otvoril krčmu, zakúril, načapoval a aj nás so zaujímavým výkladom povodil po rodnom dome známej spisovateľky.
Mali sme nádherný deň, v nádhernej farebnej prírode.
Ďakujem všetkým za účasť a príjemný deň.

Odpovedať | 22.10.2021

jaroslavdaxner

Hela
Pridala sa Lokomotíva ?!
Celky fajn a počko má byť OK

22.10.2021

Hela reaguje

Áno, časť.

Odpovedať | 18.10.2021

Hela

Milí turisti.
V sobotu 23.10.2021 máme plánovanú turistiku v pohorí Ostrôžky. Pandémia stále aktuálna, tak máme obmedzenia. Banská Bystrica a aj Lučenec sú v červenej farbe - 1.stupeň ohrozenia s týmito podmienkami:
V AUTOBUSE RESPIRÁTOR A REŽIM OTP.
Takže kto nie je očkovaný potrebuje Ang test nie starší ako 48 hodín.
Očkovaní a tí čo prekonali COVID potvrdenie o očkovaní resp. prekonaní.

19.10.2021

Hela reaguje

Info k sobote 23.10.2021 Ostrôžky:
odchod busu: žel.stanica 7:15 hod
Sásová 7:30 hod
cestovné: člen 8€
nečlen 10€
Tešíme sa na stretnutie.

Odpovedať | 13.10.2021

Slavka

Vyber fotiek z nasej tury 2. okt.2021 na VTÁČNIK som dala do albumu na
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=kvetoslava.sinalyova&set=a.4712818752085678

Je mi luto, ze mi Helka dala len takuto moznost = dat sem odkaz, pretoze je to na FB a tam ste len niektorí z vás.
Ak dostanem moznost dat ich aj do fotogalerie, obratom to urobim.

Odpovedať | 04.10.2021

Hela

Turistiku v pohorí Vtáčnik sme mali v pláne minulý rok, ale pre nepriaznivé počasie sme išli do inej lokality. V sobotu nám meteorológovia predpovedali slnečné počasie s príjemnými teplotami, ktoré ale pre silný a studený vietor klesli na 6 stupňov na vrchole Vtáčnika. Vieme to presne, však na vrcholovom strome je teplomer. Ale ani nám to nevadilo.
Ráno bus pozbieral turistov a nabrali sme smer na Hornú Nitru – Kamenec pod Vtáčnikom. Na Vtáčniku sme už boli zo Žarnovickej strany, tak sme išli preskúmať stranu opačnú. Trochu netradične sme po spoločnom foto nešli na turistickú značku, ale na vyznačený NCH Vtáčnik cez Siahy. Jeseň ešte nie celkom prebrala žezlo, v dolných častiach listy väčšinou ešte zelené, trochu nám zakrývali zaujímavosti tejto trasy, známu lezeckú lokalitu Hrádok, no s pribúdajúcimi výškovými metrami sa už pekne vyfarbila a ponúkla celú paletu svojich farieb. Okrem farieb sme sa kochali rôznymi tvarmi stromov, ktoré poveternostné podmienky poskrúcali, vytvarovali do bizarných tvarov, nedovolili im rásť do výšok. Je to typické pre Vtáčnik a mohli sme si o všetkých zaujímavostiach prečítať na informačných tabuliach. Toto je výhoda NCH.
Na Siahach sme sa už napojili na mtz a strmým stúpaním prišli na vrchol, kde sa odkryli výhľady na okolité dedinky a prírodu – Rokoš, Buchlov, Žarnov.....
Po občerstvení sme sa po čtz presunuli na úžasnú Kláštorskú skalu, ktorá pripomína zrúcaninu nejakého hradu a svojimi andenzitovými skalami dávny sopečný výbuch.
Tretí najvyšší vrch pohoria Vtáčnik, vrch Kláštorská skala, je známy predovšetkým skupinou andezitových skalných útvarov, ktorá sa nachádza pod jeho vrcholom, a ktorá predstavuje najkrajšie a najvýraznejšie skalné mesto v celom pohorí. Možno tu obdivovať majestátne skalné veže, bloky, stupne, piliere... Najvyššie z týchto útvarov dosahujú výšku až okolo 20 m. Skalnému mestu dodáva na atraktivite zaujímavá bloková odlučnosť – prírodný jav charakteristický pre sopečnú horninu andezit. Tu sme zmenili farbu značky na žltú a nádherným lesom zišli k smerovníku Horný dom. Dolná časť trasy nás trošku zaskočila polomom, ale prekľučkovali sme pomedzi popadané stromy a značku nestratili. Od Horného domu s peknými náučnými tabuľami, sme nastúpili na mtz a spevnenou cestou Bystričianskou dolinou išli popri NPR

04.10.2021

Hela reaguje

Od Horného domu s peknými náučnými tabuľami, sme nastúpili na mtz a spevnenou cestou Bystričianskou dolinou išli popri NPR Veľká skala.
Bystričianska dolina po ľavej strane lemuje prírodnú rezerváciu s V. stupňom ochrany – Veľká skala. Tá ukrýva naozajstnú divočinu. Nevedie ňou žiaden značený chodník. Skrýva sa tu pralesová lokalita a práve tá je predmetom ochrany. Vulkanické podložie andezitu je ideálne pre listnaté stromy, ktoré sa tu nachádzajú už nejaký ten rôčik. Súčasťou Veľkej skaly je nielen jej špecifická skalná stena najlepšie rozoznateľná z Hrádku, ale aj skalný útvar Dvanásť panien, prípadne Deväť panien, alebo aj Dvanásť apoštolov. Všetko sú to názvy pre jeden a ten istý vežovitý skalný útvar vykúkajúci z prírodnej rezervácie. Vďaka nestabilnosti andezitového podložia je tu znemožnená ťažba a preto si les uchováva svoju pôvodnú pralesnú krásu.
Dlhší úsek dolinou nás priviedol k autobusu a ešte kúsok vyššie k chate pod Končitou, kde sme sa občerstvili a počkali posledných.
Bol to veľmi pekný deň v úžasnom pohorí, ktoré nám veľa svojich pokladov skrývalo za listami stromov. Ešte sem prídeme v inom ročnom období a preskúmame iné časti vulkanického pohoria Vtáčnik.
Ďakujem všetkým za bohatú účasť a teším sa na ďaľšie, ktoré nás ešte v tomto roku čakajú a dúfam, že nám ich neprekazí pandémia a ani počasie.

Strana [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] ... [ 265 ]
Prihlásenie
Meno:
Heslo:
Ak ešte nemáte svoje meno a heslo, zaregistrujte sa TU.
Anketa

( účastníkov)
 
Tipy pre vás
Tipy pre nás
Tipy pre nás
Meniny

Dnes je 27. november,
meniny má Milan.

Počasive pre Slovensko