Vibrama - KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV

Program turistických akcií - KST Vibrama Malachov

01.04.2023 STRÁŽOVSKÉ VRCHY – OMŠENSKÁ BABA 668m

Dátum konania: 01.04.2023
Trasa:

Omšenie miestna žtz 1:00 – Omšenská Baba 0:10 – sedlo Omšenská Baba čtz 0:30 – Odbočka Starý Háj miestna mtz 0:20 – Starý Háj vyhliadka 0:40 - Kamenné vráta 0:30 – Kýšky ztz 1:00 -Trenčianské Teplice, kúpele

prevýšenie: 275m
dĺžka: 13,5km
čas: 5:00 hod

Omšenská Baba 668m
Strmý skalnatý vrch Omšenská Baba vypínajúci sa nad neveľkou západoslovenskou obcou Omšenie je jednou z dominánt Strážovských vrchov. Jeho lesostepi sú domovom množstva vzácnych druhov rastlín a živočíchov, napríklad ojedinelého prísne chráneného chrobáka fuzáča alpského, ktorý je pre svoj estetický zovňajšok častou obeťou bezohľadných zberateľov. Vrch Omšenská Baba bol vyhlásený za národnú prírodnú rezerváciu s najvyšším – 5. stupňom ochrany. Na jeho vrchole poskytujúcom vystúpivším krásny výhľad do okolia je inštalovaný slovenský dvojkríž. Na samotný vrchol nevedie nijaký značený turistický chodník, pod vrcholom však prechádza významná turistická magistrála, tzv. Cesta hrdinov SNP, z ktorej je to k dvojkrížu už iba na skok. Východiskom túr na Omšenskú Babu môže byť obec Omšenie, alebo aj mestečko Trenčianske Teplice.

Slopský vrch 789m
Nad obcou Dolná Poruba nachádzajúcou sa v trenčianskom okrese, neďaleko Dubnice nad Váhom, sa do výšky 789 m vypína Slopský vrch patriaci do pohoria Strážovské vrchy. Jeho názov evokujúci „slopanie“ označuje podmáčané miesta a jamy naplnené vodou, akých je na vrchu viacero. Na tunajších svahoch sa nachádza tiež niekoľko prameňov, pramení tu napríklad i Dubnický potok, jeden z prítokov Váhu. Vrchol Slopského vrchu poskytujúci krásne výhľady do priľahlej doliny a na blízke i vzdialené vrchy je čiastočne odlesnený a ozdobený bielym dvojkrížom. K samotnému vrcholu síce nevedie nijaký značený turistický chodník, možno naň však vystúpiť dobre viditeľnou neznačenou cestou odbočujúcou z turistického chodníka prechádzajúceho pod vrcholom. Východiskom túr na Slopský vrch môžu byť obce Dolná Poruba, Horná Poruba či Omšenie.

Kamenné vráta sa nachádzajú v nadmorskej výške 560 m neďaleko krásneho kúpeľného mesta Trenčianské Teplice. Tento vrch sa turistami prevažne využíva na horolezectvo. Južná strana vrchu, respektíve južná skala je vysoká miestami až 35 metrov. Skala Vám ponúka krásny výhľad na okolitú krajinu a lezecké cesty sú tu rozmanité - zalezie si každý do sýtosti.

Jaskyňa pod jeleňom
Strážovské vrchy sú jadrovým pohorím tvoreným prevažne vápencami a dolomitmi, preto azda nikoho neprekvapí, že sa vyznačujú pomerne veľkým množstvom jaskýň. Jedna z nich sa ukrýva v masíve vrchu Grófovec (557m) vypínajúceho sa nad Trenčianskymi Teplicami. Podľa vyhliadky vzdialenej len pár minút chôdze sa nazýva Jaskyňou pod Jeleňom, alebo Jelenskou jaskyňou. Ide o puklinovú jaskyňu s dĺžkou okolo 25 m, ktorú vytvorila erózna činnosť podzemných vôd. Hoci nemá kvapľovú výzdobu, nie je nezaujímavá, badať tu nenápadné ale estetické krasové útvary a rozličné tmu milujúce živočíchy – netopiere, nočné motýle, pavúky... Pred vstupom do jaskyne je osadená informačná tabuľa. K Jaskyni pod Jeleňom sa možno dostať po zeleno značenom turistickom chodníku z Trenčianskych Teplíc,  

Dĺžka trasy: 13.50 km
Prevýšenie: 275 m

Prihlásenie
Meno:
Heslo:
Ak ešte nemáte svoje meno a heslo, zaregistrujte sa TU.
Anketa

( účastníkov)
 
Tipy pre vás
01.04.2023 STRÁŽOVSKÉ VRCHY – OMŠENSKÁ BABA 668m

Dátum: 01.04.2023
Dĺžka trasy: 13.50 km
Prevýšenie: 275 m
Voľných miest: 22

22.04.2023 NÍZKE TATRY – BRANKOV 1134m

Dátum: 22.04.2023
Dĺžka trasy: 12.60 km
Prevýšenie: 1125 m
Voľných miest: 45

Tipy pre nás
Tipy pre nás
Meniny

Dnes je 24. marec,
meniny má Gabriel.

Počasive pre Slovensko