Vibrama - KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV

Program turistických akcií - KST Vibrama Malachov

02.06.2019 SPIŠSKÝ HRAD

Dátum konania: 02.06.2019
Trasa:

Spišské Pohradie, prehliadka Spišského hradu cca 1hodina

Presun na žtz 1:30 cez Dreveník do Žehry. Tu si pozrieme Kostol Ducha Svätého a cintorín so zaujímavými náhrobnými kameňmi v životnej veľkosti. Presun autobusom na Sivú Bradu.


Tu sa môžeme zdržať, pozrieť si travertínovu kopu, nabrať vodu a prejsť sa po krížovej ceste, prípadne si pozrieť Spišskú Kapitolu, ktorá však v nedeľu nie je prístupná verejnosti.


Potom už presun domov, uvidíme podľa času či sa zastavíme aj v Levoči.S
pišský hrad

Na vyvýšenine s krásnym výhľadom na malebnú východoslovenskú krajinku sa rozkladá zachovalá zrúcanina jednej z najväčších stredovekých pevností v Európe – Spišského hradu. Táto zrúcanina je pre svoju jedinečnosť zapísaná i v zozname svetového dedičstva UNESCO. Súčasťou prehliadky hradného komplexu sú pútavé, najmä historické expozície Spišského múzea zamerané okrem iného napríklad na bojovú techniku. K Spišskému hradu sa viaže niekoľko povestí. Podľa jednej z nich obchádza po nociach jeho múry biela pani – sestra istého hradného pána, ktorá naletela zradnému potulnému bardovi a nechala si uniesť mladučkú zverenkyňu Barborku. Keď hradný pán dievčatko našiel a priviedol späť domov, žiaľom zlomená opatrovníčka už ležala mŕtva pod pevnostnými múrmi. Návštevník Spišského hradu sa v rámci svojho výletu môže zastaviť aj v neďalekej mestskej pamiatkovej rezervácii Spišská Kapitula s nádhernou dominantou, Katedrálou sv. Martina. Okolím Spišského Podhradia vedie náučný chodník Sivá Brada – Dreveník, na ktorom možno obdivovať tunajší jedinečný prírodný fenomén – travertínové kopy.

Dreveník

K najvýznamnejším prírodným rezerváciám na Slovensku zaiste patrí rezervácia Dreveník rozkladajúca sa medzi Spišským Podhradím a obcou Žehra. Lokalita zapísaná i do zoznamu svetového dedičstva UNESCO predstavuje najväčšie travertínové územie na Slovensku. Dreveník je vlastne travertínová kopa tvaru stolovej hory, t.j. osamotenej vyvýšeniny vystupujúcej nad okolitú krajinu strmými svahmi, ktorej vrchol tvorí šíre ploché temeno. V lokalite sa nachádzajú rôzne zaujímavé skalné útvary ako puklinové jaskyne, rokliny a priepasti (najznámejšou z nich je roklina Peklo) či na východnom okraji situované skalné veže tvoriace čarokrásne mestečko zvané Kamenný raj. Priaznivcov histórie a archeológie zaujmú zvyšky starého slovanského hradiska (zachoval sa zemný skalný val s výškou miestami až 2 m). Na svoje si prídu i milovníci hojne sa vyskytujúcich fosílií či vzácneho, neraz prísne chráneného rastlinstva. Z Dreveníka si možno vychutnať mnoho nádherných výhľadov. Obzvlášť pekný je pohľad na majestátny Spišský hrad. Prírodnou rezerváciou Dreveník vedie značený turistický chodník zo Spišského Podhradia a z obce Žehra.

Sivá Brada

Neďaleko Spišského Podhradia sa nachádza unikátny prírodný výtvor Sivá Brada - desaťtisíc rokov stará travertínová kopa, ktorá stále rastie. Táto kopa vyhlásená spolu s priľahlým územím i za prírodnú rezerváciu je miestom výskytu vzácnej flóry a liečivých minerálnych prameňov vyvierajúcich na viacerých miestach. Jeden z týchto prameňov je uspôsobený na naberanie vody návštevníkmi, ďalší, azda najzaujímavejší, vyviera v podobe gejzíru a predstavuje jeden z dvoch gejzírov na Slovensku (popri studenom gejzíre v Herľanoch). Na Sivej Brade možno nájsť i malé travertínové krátery, z ktorých nevyviera voda, zato z nich však uniká oxid uhličitý, ktorý môže v prípade masívneho vdýchnutia zahubiť i menšieho živočícha.

Dĺžka trasy: 3.50 km
Prevýšenie: 60 m

Prihlásenie
Meno:
Heslo:
Ak ešte nemáte svoje meno a heslo, zaregistrujte sa TU.
Anketa
Páči sa vám naša stránka?
(52114 účastníkov)
 
Áno 80 %
Nie 20 %
Tipy pre vás
06.01.2020 TROJKRÁĽOVÝ VÝSTUP NA STARÚ KOPU 713m

Dátum: 06.01.2020
Dĺžka trasy: 0.00 km
Prevýšenie: 0 m
Voľných miest: 45

11.01.2020 NOVOROČNÁ OPEKAČKA

Dátum: 11.01.2020
Dĺžka trasy: 0.00 km
Prevýšenie: 0 m
Voľných miest: 45

Tipy pre nás
Tipy pre nás
Meniny

Dnes je 16. december,
meniny má Albína.

Počasive pre Slovensko