Dátum konania: 04.06.2022
Trasa:
Horné Vestenice ztz 1:00 – Surdov cez Veľký Čihoc 0:40 – Pod Čihocom čtz 1:00 – sedlo Rokoš 0:20 – Rokoš 0:15 – sedlo Rokoš mtz 0:10 – Pinkove viechy NCH 1:15 – Nitr.Sučany
prevýšenie: 1025m
dĺžka: 16 km
čas: 6 hod.
Rokoš
Vrch Rokoš nachádzajúci sa v južnej časti Strážovských vrchov je pomerne málo známy, pritom ide o naskrze unikátnu prírodnú lokalitu, ktorá sa radí medzi tzv. Územia európskeho významu. Vrch sa vyznačuje prekrásnou divokou prírodou. Jeho strmé a rozoklané úbočia sú domovom mnohých vzácnych druhov rastlín a živočíchov, napríklad prísne chráneného rysa ostrovida. Vrchol Rokoša je zalesnený, nejde teda o ktovieaké vyhliadkové miesto. Z o niečo nižšie položených lúk, na ktorých rastie viacero vzácnych druhov orchideí, sa však otvára niekoľko skutočne pekných výhľadov. Na jednej takejto lúke nachádzajúcej sa iba pár minút chôdze od vrcholu stojí pamätník slávnych rodákov z neďalekej obce Uhrovec – Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Na vrch Rokoš vedie viacero značených turistických chodníkov. Sú to napríklad chodníky z obcí Nitrianske Rudno, Uhrovské Podhradie, Diviacka Nová Ves, Diviaky nad Nitricou (časť Ješkova Ves) či dlhá červeno značená hrebeňovka z obce Uhrovec. Vystúpiť sem však možno i po náučnom chodníku Fraňa Madvu začínajúcom v Nitrianskych Sučanoch, z ktorého však treba po čase odbočiť na modrú turistickú značku z Diviackej Novej Vsi. Práve táto možnosť sa považuje za najkrajšiu a najzaujímavejšiu prístupovú cestu na Rokoš, náučný chodník totiž prechádza cez veľmi pekné a značne exponované miesta istené reťazami, na jeho trase sa navyše nachádza i jedna verejnosti voľne prístupná jaskyňa – jaskyňa Brložná diera.
Jaskyňa Brložná diera
V svahu Malého Rokoša v Strážovských vrchoch sa nachádza viac ako 40 m dlhá jaskyňa Brložná diera niekedy zvaná i jaskyňou Brloh (nemýliť s jaskyňou Brloh v katastri obce Dvorníky nad Nitricou). Túto jaskyňu vyhlásenú i za prírodnú pamiatku tvorí priestranná sieň, z ktorej vychádza niekoľko menších sienok. V tajomných útrobách Brložnej diery možno obdivovať skromnú krasovú výzdobu i rôzne živočíchy, ktoré tu pravidelne nachádzajú útočisko. V zime tu natrafíme na kvantá hibernujúcich motýľov, sem tam i na zo stropu visiaceho netopiera. V dávnej minulosti bola jaskyňa osídlená aj človekom. Pri vstupe do Brložnej diery sa nachádza informačný panel. Zo skaly nad jaskyňou sa naskytá pekný polkruhový výhľad na okolitú krajinku. K jaskyni vedie náučný chodník pomenovaný po národne uvedomelom kňazovi a lekárovi Fraňovi Madvovi, ktorý spája obce Nitrianske Sučany a Nitrianske Rudno. Z tohto chodníka, ktorý je mimochodom v okolí jaskyne pomerne náročný, istený reťazami, sa možno napojiť na turistickú značku vedúcu až na vrch Rokoš (1010 m n. m.). Povesť o Brložnej diere: v prvej polovici 19.storočia obča Sučian, sedliak a šafárnik Vilian našiel v tejto jaskyni poklad – 3 kotly dukátov. O poklade mu povedal zbojník, ktorého išli drábi vešať na šibenicu na starej Brezine. Vilian neváhal, poklad našiel a naložil na voz. Poklad bol taký ťažký, že sa pod nim lámali kolesá a pri Barte námestí, vedľa sochy sv.Jana nepomuckého sa na voze zlomila os. Sedliak odovzdal poklad do Nitrianskej kapituly. Jeho potomkovia po mnohé roky dostávali z týchto dukátov výnosy.
Dĺžka trasy: 16.00 km
Prevýšenie: 1025 m