Vibrama - KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV
Aktuality
12.11.2018

ZMENA KONCOROČNEJ TURISTIKY!!!!!!!!
nový termín 24.11.2018
Podrobnejšie v sobotu na turistike a na stránke po turistike. 
Návštevnosť
Celkom: 447302
November: 3967
Dnes: 111
Online: 7

Program turistických akcií - KST Vibrama Malachov

09.06.2018 MALÁ FATRA – DOLINA KÚR, SUCHÝ 1468m

Dátum konania: 09.06.2018
Trasa:

Krasňany, horáreň mtz 2:30 – sedlo Priehyb čtz 0:30 – sedlo Vráta 0:30 – Suchý 0:20 – sedlo Príslop pod Suchým 0:20 – Javorina 0:10 - chata pod Suchým žtz 0:45 – sedlo Brestov ztz 1:15 – Pod Jedľovinou žtz 0:30 – dolina Kúr horáreň

Krasňany ležia vo východnej časti Žilinskej kotliny na terasách rieky Varínky a v doline potoka Kúr. Západnú pahorkatinnú časť chotára tvoria náplavy, východnú hornatinnú v Krivánskej Malej Fatre skrasovatené druhohorné horniny. Má hnedé lesné pôdy. Súvislý porast je len v pohorí.
Cez obec tečie Kúrsky potok, ktorý pramení v Kúrskej doline, má dĺžku 7,3 km a vlieva sa do rieky Varínka. V doline Kúr sa v 17.–18. storočí dolovalo železo. Dnes je to turisticky významná dolina, na juhu ohraničená strmými svahmi Jedľoviny (1035 m) a Kopy (1140 m), na severe strmými svahmi Prostej (1144 m). V závere doliny sú mohutné, skalnými útvarmi rozdelené strmé žľaby Stratenca (1513 m) a v celej doline ojedinelé skalné útvary vyčnievajúce z lesného porastu.

Obec je východiskom pre viaceré turistické výlety po značkovaných trasách. Cez dolinu Kúr sa dá dostať na Strážsku hoľu (1135 m) a hlavný hrebeň Suchý (1460m), Stratenec (1513 m) a Malý Kriváň (1671 m). V katastri obce sa nachádzajú štyri genofondové lokality. Patria sem:
Krasňanské rybníky hniezdisko a ťahová zastávka vodného vtáctva, významný biotop pre vážky a iné skupiny živočíchov viazaných na vodné a vlhké prostredie. V ich vodách dnes plávajú kapry a pstruhy. Je to prírodná pamiatka s 5. stupňom ochrany
Krasňanský luh zachovalé spoločenstvá podhorských lužných lesov. Výskyt ohrozených druhov vtákov
Kúrsky potok dobre vyvinutý brehový porast. Výskyt ohrozených druhov vtákov
Varínka spoločenstvá na nivných náplavách, podhorské vrbiny. Výskyt ohrozených druhov vtákov
Z historického hľadiska je obec klenotom severozápadnej časti Krivánskej Malej Fatry, ktorá je bohatá na vodné pramene.
Stratenec - 1513 m n. m.

Výrazný malofatranský vrch Stratenec sa vypína sa do výšky 1513 m n. m, a nakoľko jeho  vrcholovú časť neobrastá nič vyššie ako pri zemi sa plaziaca kosodrevina, poskytuje veľmi pekný výhľad. Možno z neho pozorovať okolité končiare, najmä dominantu oblasti – Malý Kriváň, ale aj hlboké zalesnené údolia Malej Fatry. Zaujímavosťou Stratenca je jeho severozápadný skalnatý výbežok ležiaci na území prírodnej rezervácie Suchý. Tento výbežok je, podobne ako celý vrch, tvorený vápencom a nachádzajú sa v ňom neprístupné jaskyne, a tiež 35 m hlboká priepasť. Výbežok je viditeľný z turistického chodníka, no sám nie je prístupný verejnosti.

Biele skaly - 1448 m n. m.

Pôsobivý bralnatý vrchol v hlavnom hrebeni Malej Fatry medzi vrchmi Suchý a Stratenec sa tradične nazýva Bielymi skalami. Z geografického hľadiska ide o izolovanú vápencovú trosku. Vápencové podložie má za následok bohatý výskyt vzácnej vápnomilnej kveteny, a to tak na vrchole, ako i na úbočiach vrchu. Oblasť Bielych skál patrí k najkrajším častiam malofatranskej hrebeňovky. Z vrcholu brál sa vystúpivším naskytajú krásne výhľady na široké okolie.

Suchý - 1468 m n. m.

Mohutný vápencový vrch Suchý leží v najjužnejšej časti hlavného hrebeňa Krivánskej Malej Fatry, významného geografického podcelku Malej Fatry. Vrch je známy vďaka horskej Chate pod Suchým, ktorá sa nachádza na jeho úpätí. Na severnom svahu Suchého sa rozkladá rovnomenná národná prírodná rezervácia so vzácnymi lesnými spoločenstvami miestami až pralesovitého rázu, tiež s porastmi kosodreviny vo vyšších polohách a so vzácnym živočíšstvom. Vrchol Suchého poskytuje vystúpivším podmanivé výhľady do širokého okolia – na Žilinu, na Súľovské vrchy, Kysucké Beskydy či Veľkú Fatru. Východiskom túr na vrch Suchý môže byť napríklad Nezbudská Lúčka či Turčianske Kľačany.

 

 

Dĺžka trasy: 18.00 km
Prevýšenie: 1263 m

Prihlásenie
Meno:
Heslo:
Ak ešte nemáte svoje meno a heslo, zaregistrujte sa TU.
Anketa
Páči sa vám naša stránka?
(50462 účastníkov)
 
Áno 81 %
Nie 19 %
Tipy pre vás
24.11..2018 KONCOROČNÁ OPEKAČKA

Dátum: 24.11.2018
Dĺžka trasy: 0.00 km
Prevýšenie: 0 m
Voľných miest: 39

Tipy pre nás
Tipy pre nás
Meniny

Dnes je 18. november,
meniny má Eugen.

Počasive pre Slovensko