Vibrama - KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV

Program turistických akcií - KST Vibrama Malachov

13.07.2024 MALÁ FATRA – SUCHÝ 1468m cez dve chaty

Dátum konania: 13.07.2024
Trasa:

Strečno čtz 0:45 – Podhradské / Starhrad/ 2:00 – Javorina / cez Chatu pod Suchým/ 0:25 – Príslop 0:40 – Suchý ztz 0:15 – Sedlo pod Suchým 0:45 – Chata na Kľačianskej Magure 1:35 – Turčianske Kľačany

prevýšenie: 1235m
dĺžka: 17,5 km
čas: 7 hod

V nadmorskej výške 475 metrov nad morom neďaleko hradu Strečno sa nachádza menej známa zrúcanina hradu Starhrad. Možno je menej známy, ale to mu neuberá na kráse a zaujímavosti. Tento hrad sa prvý krát uvádza v písomných zmienkach už v roku 1267, vtedy známy ako hrad Varín. Po dostavaní Strečna dostal názov Starý hrad, ktorý sa časom zmenil na Starhrad. Ale aj pod označením Starý hrad ho nájdete, keďže tento názov sa s ním nesie už pár storočí. Najstaršou časťou hradu je útočistná veža, ktorej zvyšky sa zachovali do dnešného dňa. Verte nám, tú vežu jednoducho neprehliadnete. Hrad plnil obrannú funkciu, čo je z jeho umiestnenia viac ako jasné. A práve vďaka jeho polohe boli o tento strategický hrad zvádzané boje. Starhrad však hravo odolal. Pýtate sa, prečo je dnes teda z neho zrúcanina? Poslední majitelia hradu, teda rod Pongrácovcov, vybudovali renesančný kaštieľ a kvôli vlastnému pohodliu sa presťahovali tam. Od 18. storočia začal Starhrad pustnúť. Tým však jeho strategický význam nekončí, lebo v roku 1944 sa viedol o hrad ďalší boj, tentokrát medzi nemeckým vojskom a partizánmi. Nemecké vojsko z výšin hradu dokázalo potlačiť partizánov, ktorí boli nútení ustúpiť. Strategická pozícia Starhradu je teda viac ako dôležitá pri kontrole Váhu. Len škoda, že sme ho nechali prísť do takéhoto stavu…

Povesť o hrade Starhrad hovorí o krásnej Marienke a jej milom Milkovi, majiteľovi Starhradu. Otec Marienky však sľúbil mladú devu majiteľovi hradu Strečno, Vladimírovi. Keďže Marienka stále ľúbila Milka, zo žiarlivosti ho Vladimír zabil. Láska mladej pani však pokračovala a chodila tajne plakať na hrob svojho milého. Aby ju nikto nespoznal, vždy si obliekla mužské šaty a na hrob chodila v noci. Zvesti o neznámom rytierovi, ktorý chodí k hrobu pána Starhradu sa doniesli až k Vladimírovi. Ten zo strachu pomsty nejakého Milkovho priateľa počkal v noci pri Milkovom hrobe a tajomného rytiera zabil. Keď zistil, že zabil svoju manželku, prekvapil sa. Podľa povesti do neho v ten moment udrel blesk a ráno našli poddaní len ohorené telo hradného pána Strečna. Starý hrad (Starhrad) je voľne prístupná zrúcanina týčiaca sa nad Váhom neďaleko Strečna. Je z neho nádherný výhľad na Domašínsky meander - unikátnu formu riečneho reliéfu Váhu v tvare písmena "U". Meander je prírodnou pamiatkou a rozdeľuje Malú Fatru na Lúčanskú a Krivánsku časť.

Chata pod Suchým. Bolo to v roku 1937, keď Mikuláš Mlynarčík ako člen odboru KČST prišiel s nápadom a plánmi na výstavbu chaty pod vrcholom Suchý v Malej Fatre. Kvôli neďalekej hore s názvom Plešel si môžu túto chatu niektorí ľudia, najmä staršie ročníky či domáci, spájať aj s názvom Chata na Plešeli. Samotná výstavba začala už v roku 1938, jej úplne dokončenie prišlo až v roku 1943. Prvým nájomcom bol od 1. júla 1943 pán Tichánek so svojou pani manželkou. V chate mali aj svoj byt. ,,Odišiel som ráno do Strečna. V Strečne som sa dozvedel, že nemeckí vojaci išli vypáliť chatu. Boli to vojaci pancierovej divízie z Vrútok. Ponáhľal som sa späť. Keď som dochádzal k chate, vyšľahli prvé plamene. Bolo 11:45 hod.. Moja zúfalá manželka spolu s personálom sedeli na kôpke vecí na lúke poniže chaty. Táto kôpka bola celým našim majetkom a prakticky aj všetkým, čo sa z chaty zachránilo. Potom chatu zapálili na niekoľkých miestach. Horela 25 hodín a hasiť sme nesmeli. Manželka podvečer odišla dole, aby obstarala ľudí, ktorí by zniesli zachránené veci.“ Takto sa skončil príbeh prvej chaty pod Suchým, do ktorej množstvo turistov a lyžiarov investovalo kopec financií, času a úsilia. Pán Tichánek, milovník prírody a veľmi priateľský človek po tejto udalosti už nenabral silu a chuť pokračovať v niečom podobnom a s chatárčením skončil.

Suchý 1468m Juhozápadnú časť Krivánskej Malej Fatry vypĺňa výrazný vrch Suchý. Nachádza sa na začiatku hlavného hrebeňa a pre mnohých malofatranských turistov je aj prvou zastávkou pri prechode hrebeňom tejto časti Malej Fatry.Tak ako celý hrebeň, aj vrch Suchý je hôľnatý. Samotný vrchol vďaka tomu ponúka ďaleké a čisté výhľady na blízky Malý a Veľký Kriváň, Súľovské vrchy, Kysucké Beskydy či Veľkú Fatru. Na vrchole je osadený kovový dvojkríž so slovenskou vlajkou.

Chata pod Kľačianskou Magurou, hovorovo nazývaná len Magura, patrí k najčastejším turistickým cieľovým bodom z Turčianskej kotliny. Niet sa čo diviť, patrí medzi najdostupnejšie chaty v Turci a jej okolie poskytuje krásne ďaleké výhľady na celý Turiec, lúčanskú časť Malej Fatry a Veľkú Fatru. Chata pod Kľačianskou Magurou sa nachádza v Krivánskej Malej Fatre, ktorá sa nachádza vo výške 1115m.

Dĺžka trasy: 17.50 km
Prevýšenie: 1235 m

Prihlásenie
Meno:
Heslo:
Ak ešte nemáte svoje meno a heslo, zaregistrujte sa TU.
Anketa

( účastníkov)
 
Tipy pre vás
22.06.2024 KYSUCKÉ BESKYDY - VEĽKÁ RAČA 1236m

Dátum: 22.06.2024
Dĺžka trasy: 18.00 km
Prevýšenie: 1016 m
Voľných miest: 22

13.07.2024 MALÁ FATRA – SUCHÝ 1468m cez dve chaty

Dátum: 13.07.2024
Dĺžka trasy: 17.50 km
Prevýšenie: 1235 m
Voľných miest: 45

Tipy pre nás
Tipy pre nás
Meniny

Dnes je 15. jún,
meniny má Vít.

Počasive pre Slovensko