Vibrama - KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV
Aktuality
01.06.2020

Turistika 6.6.2020 MF Kľak
odchod: žel.stanica 6:30
             Sásová 6:40
Cestovné: člen 6€, nečlen 8€
 

Návštevnosť
Celkom: 601251
Jún: 345
Dnes: 6
Online: 13

Program turistických akcií - KST Vibrama Malachov

16.05.2020 BIELE KARPATY – KRIVOKLÁTSKA TIESŇAVA, VRŠATEC

Dátum konania: 16.05.2020
Trasa:

Krivoklát NCH 1:15 – Chrastková ztz 1:15 – Biely vrch sedlo mtz 0:20 – Vršatec chata 0:15 – zrúcanina hradu 0:15 – Vršatské Podhradie

P
revýšenie: 500m
žka: 12,00 km
Čas: 3:30 hod

Krivoklátska tiesňava
Krivoklátska tiesňava je pôsobivý geomorfologický útvar vyhlásený za prírodnú pamiatku. Ide o malú, ale veľmi peknú vápencovú sútesku s vysokými skalnými bralami a výskytom vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov, napríklad drobných orchideí či prísne chráneného motýľa jasoňa červenookého. Súteska, ktorú vyhĺbil Krivoklátsky potok zarezavší sa do mäkkého, málo odolného podložia, sa nachádza v pohorí Biele Karpaty, v bezprostrednej blízkosti obce Krivoklát a pokračuje do Krivoklátskej doliny a k ďalšej prírodnej pamiatke - Krivoklátskym lúkam.
Lesnícky cyklistický náučný chodník má 18 zastávok. Na informačných tabuliach sa návštevníci môžu dozvedieť o miestnej faune a flóre, o prírodnom výtvore Dračia studňa, o význame činnosti lesníkov. Môžu sa dozvedieť, čo je to snehová jama a na čo lesníkom slúži. Jedna zo zastávok informuje o tzv. introdukovaných drevinách (v lokalite sa vyskytuje Duglaska tisolistá, dovezená zo Severnej Ameriky začiatkom 20. storočia).Na trase sa nachádza vyhliadková rozhľadňa, z ktorej je pekný výhľad na Vršatecké bralá. Najvyššie položené miesto na trase lesníckeho náučného chodníka je horáreň Chrastková (550 m n. m.). Trasa lesníckeho náučného cyklochodníka je značená zelenou značkou (stredná obtiažnosť, prevýšenie približne 200 m).

Hrad Vršatec
V prekrásnom prostredí národnej prírodnej rezervácie Vršatské hradné bralo sa nachádzajú skromné zvyšky kedysi mocného hradu Vršatec. Tento hrad bol postavený v 13. storočí a patrí k najstarším na celom Považí. Začiatkom 18. storočia, vo víre stavovských povstaní, ho habsburské vojská vyhodili do vzduchu, aby sa v ňom nemohli opevniť proticisárski vzbúrenci a odvtedy už nebol obnovený. K hradu sa viaže srdce trhajúca povesť o tunajšom zemepánovi Imrichovi a jeho vernom kastelánovi, ktorí pri obrane pevnosti proti Tatárskym dobyvateľom spoločne padli do pohanského zajatia. Aby nemohli ujsť, spútali ich Tatári dovedna za nohy. V temnici, kde mali stráviť posledné dni svojho života sa im však podarilo objaviť sekeru a kastelán navrhol, aby mu pán odťal nohu a oslobodil tak aspoň seba. Keď to dojatý Imrich odmietol, sluha sa o spútaný úd pripravil sám. Pánovi sa z väzenia podarilo ujsť a Tatári udivení láskou a obetavosťou verného kastelána, pustili na slobodu i jeho.

Vršatské bradlá
Prírodná rezervácia Vršatské bradlá patrí k najjagavejším prírodným skvostom Považia i celého Slovenska. Tvorí ju dlhý skalnatý hrebeň tiahnuci sa od Vršatského Podhradia až k obci Červený Kameň.
Prekrásne belostne žiariace skalné veže vykúkajúce z lesnej zelene Bielych Karpát nie sú tým jediným, čo v oblasti púta pozornosť turistov. Oko milovníka prírody zavše padne aj na vzácne druhy rastlín a živočíchov, ktoré sa v oblasti vyskytujú. Rezervácia je napríklad domovom jedného z najkrajších a zároveň najohrozenejších slovenských motýľov, jasoňa červenookého. Bradlá sú okrem toho i významnou paleontologickou lokalitou s veľkým množstvom fosílií.
Oblasťou Vršatských bradiel vedie náučný chodník s 10 informačnými panelmi. Chodník začína v obci Vršatské Podhradie, možno ním však prechádzať i z druhej strany, z obce Červený Kameň.
Rezervácia Vršatské bradlá susedí s podobnou, avšak samostatnou prírodnou rezerváciou Vršatské hradné bralo, v ktorej sa nachádza zrúcanina hradu Vršatec.

Dĺžka trasy: 12.00 km
Prevýšenie: 500 m

Prihlásenie
Meno:
Heslo:
Ak ešte nemáte svoje meno a heslo, zaregistrujte sa TU.
Anketa

( účastníkov)
 
Tipy pre vás
06.06.2020 MALÁ FATRA – KĽAK 1352m

Dátum: 06.06.2020
Dĺžka trasy: 14.00 km
Prevýšenie: 985 m
Voľných miest: 0

27.6.2020 NÍZKE TATRY – BABA, MESIAČIK

Dátum: 27.06.2020
Dĺžka trasy: 13.50 km
Prevýšenie: 1090 m
Voľných miest: 45

Tipy pre nás
Tipy pre nás
Meniny

Dnes je 2. jún,
meniny má Xénia, Oxana.

Počasive pre Slovensko