Vibrama - KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV

Program turistických akcií - KST Vibrama Malachov

17.03.2018 NÍZKE TATRY - ĎUMBIER 2043m

Dátum konania: 17.03.2018
Trasa:

Čertovica čtz 01:05 - Lajštroch 00:25 - Kumštove sedlo 01:20 – Králička 00:40 - Chata
M.R.Štefánika 00:45 - Ďumbier 00:30 - Chata M.R.Štefánika ztz 00:35 - Halašová jama 00:40
-Trangoška

Najvyšší vrch Nízkych Tatier leží na ústrednom chrbte pohoria, po ktorom vedie európska turistická magistrála - najkrajšia na Slovensku. Už len výstup na nízkotatranský hrebeň poskytuje úchvatné výhľady do dolín a na okolité horstvá. Ďumbier turistov za dobrého počasia obdarí kruhovým výhľadom, ktorý zahŕňa všetky pohoria stredného a severného Slovenska.

Ďumbier je naozaj majestátny vrch, ktorý sa akoby z výšky pozerá na ostatné vrchy Nízkych Tatier. Zároveň je dôstojným partnerom vysokotatranských či západotatranských vrcholov. Nachádza sa v závere Jánskej doliny, ktorá je opradená viacerými povesťami o hľadačoch pokladov. Kto chce nájsť bohatstvo ukryté v útrobách Ďumbiera, mal by sa na vrchol vybrať počas krátkych letných nocí, najlepšie počas svätojánskej noci. Vtedy je vraj najväčšia šanca na objavenie dávnych tajomstiev.

Názov vrchu pochádza od rastliny, ktorej korienky sa používajú nielen v ľudovom liečiteľstve, ale aj ako korenie. Ďumbier poznajú obyvatelia západného Slovenska pod názvom zázvor. Okrem iného sa pridáva aj do obľúbených vianočných zázvorníkov.

Vrch a jeho okolie je národnou prírodnou rezerváciou. Chráni jedinečný ľadovcový reliéf najvyššie položenej žulovej časti Nízkych Tatier. Komplexná ochrana je zameraná na vysokohorskú krajinu skalných vrchov a žľabov, alpínskych holí, stupňa kosodreviny a horských ihličnatých lesov s rôznorodou faunou a flórou so vzácnymi a s ojedinelými druhmi.

Červeno značkovaná turistická magistrála pomenovaná na počesť Slovenského národného povstania, ktorá vedie od Bradla po Dukliansky priesmyk. Je súčasťou európskej diaľkovej turistickej cesty E8. V Nízkych Tatrách sleduje hlavný hrebeň. Odhodlanie zdolať hrebeňovú trasu sa odporúča najmä zdatnejším turistom. Jej absolvovanie je nezabudnuteľným zážitkom.

Najvyšší vrchol Nízkych Tatier (2043 m, odnož Štiavnica 2025 m) v hlavnom hrebeni medzi Krúpovou hoľou (1927 m) a Králičkou (1785 m). Na severe sa javí ako mohutný vysokohorský masív, spadajúci vyše 500 m vysokými stenami, piliermi a žľabmi do ľadovcových kotlov v záveroch Bystrej a Ludárovej doliny. Miernejšie južné svahy pokrývajú polia žulových balvanov. V severných kotloch sa vyskytujú kamzíky vrchovské tatranské a svište vrchovské.
   
Vo svahoch sa v minulosti intenzívne dolovali železné rudy, zlato a antimonit. Pozostatky tejto činnosti dosiaľ badať temer vo všetkých dolinách na úpätí Ďumbiera. 
   
Počas 2. svetovej vojny prebehli v sedle medzi Ďumbierom a Králičkou ústupové boje medzi partizánmi a Nemcami. Na pamiatku týchto bojov a ťažkého prechodu Nízkych Tatier partizánmi v zime roku 1944 postavili pri neďalekej Chate M.R.Štefánika pomník padlým partizánom. 

Chata M.R.Štefánika

Najznámejšia a najdlhšie prevádzkovaná vysokohorská chata v Nízkych Tatrách. Je celoročne otvorená a veľmi dobre vybavená. Nachádza sa v sedle pod Ďumbierom v nadmorskej výške 1 728 m na hlavnom hrebeni medzi Králičkou a Ďumbierom. Jej výstavba sa začala 20. júla 1924 a trvala relatívne dlho. Projekt sa viackrát prerábal a redukoval na skromnejšiu podobu. Istý čas dokonca hrozilo, že sa chata nepostaví. Obrat nastal vtedy, keď sa stavby ujal Robert Petrla, rodák z Moravy. Nakoniec 9. septembra 1928 tzv. Štefánikovu útulňu slávnostne otvorili. R. Petrla sa zároveň stal jej prvým chatárom.

V roku 1944 sa chata využívala ako centrum partizánskych síl a tajných prechodov z jednej strany pohoria na druhú. Pri následnej nemeckej ofenzíve sa stala dejiskom krutých bojov. Nakoniec bola veľmi ťažko poškodená, avšak po vojne ju zrekonštruovali a premenovali na Chatu hrdinov SNP na Ďumbieri. V sedemdesiatych rokoch sa uskutočnila ďalšia rozsiahla rekonštrukcia, vďaka ktorej sa stala jednou z najlepšie vybavených vysokohorských chát v Československu.

V súčasnosti nesie pôvodné pomenovanie. Všetko jedlo a materiál do chaty vynášajú nosiči. Chata okrem základného občerstvenia a výberu z viacerých druhov jedál ponúka ubytovanie v šiestich osemposteľových izbách. Od chaty je nádherný výhľad na južnú časť Nízkych Tatier.

Dĺžka trasy: 14.00 km
Prevýšenie: 965 m

Prihlásenie
Meno:
Heslo:
Ak ešte nemáte svoje meno a heslo, zaregistrujte sa TU.
Anketa
Páči sa vám naša stránka?
(50707 účastníkov)
 
Áno 80 %
Nie 20 %
Tipy pre vás
23.02.2019 MURÁNSKA PLANINA – ČERTOVA DOLINA

Dátum: 23.02.2019
Dĺžka trasy: 4.70 km
Prevýšenie: 270 m
Voľných miest: 0

16.03.2019 VEĽKÁ FATRA – MALINÔ BRDO

Dátum: 16.03.2019
Dĺžka trasy: 8.50 km
Prevýšenie: 550 m
Voľných miest: 45

Tipy pre nás
Tipy pre nás
Meniny

Dnes je 17. február,
meniny má Miloslava.

Počasive pre Slovensko