Vibrama - KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV

Program turistických akcií - KST Vibrama Malachov

24.02.2018 ŠTIAVNICKÉ VRCHY – PARADAJS, TANÁD 939m

Dátum konania: 24.02.2018
Trasa:

sedlo Červená studňa čtz 0:30 – Paradajs,odbočka 0:05 – Paradajs kríž 0:05 – Paradajs, odboč-
ka 0:40 – Tanád žtz 0:45 – Horná Roveň mtz 1:15 – Červená studňa

Štiavnické vrchy sú sopečné pohorie husto zalesnené a netvoria jednotný celok. Vďaka svojmu pôvodu i rozsiahlej banskej činnosti, či užčasnej alebo minulej, má pohorie veľa pozoruhodností, z ktorých najzaujímavejšie tvorí sústava umelých jazier – tajchov, niekdajších banských diel spestrujúcich ráz krajiny. Rudy obsahujúce viaceré kovy sa ťažili v okolí Banskej Štiavnice a obce Hodruša – Hámre. Ťažba surovín zanechala na krajine výrazné stopy. Zvyšky štôlní, šácht a haldy sa často sprírodnili, takže dnes sú súčasťou povrchových tvarov a rátame ich ku krásam tohto kraja. Najvyšším vrchom pohoria je Sitno 1009m.

Paradajs (939 m n.m.):

Najvyšší vrch Hodrušskej hornatiny - podcelku Štiavnických vrchov, ohraničujúci spolu s Tanádom (939 m n. m.) Banskú Štiavnicu zo západu. Je to vyhliadkový bod na panorámu Banskej Štiavnice, ktorým vedie červená TZT zo Žarnovice cez Sklené Teplice do Ladomerskej Viesky. Pod ním sa nachádza Ottergrundské jazero (802 m n. m.), najvyššie položená banská nádrž tejto oblasti.

Túru začíname v sedle Červená studňa 791 m. Asi 50 m pod sedlom sa nachádza vodná nádrž, ktorú vybudovali v polovici 18.stor. Voda do nej sa privádza zo svahov Paradajsu. Zo sedla červenou turistickou značkou po lesnej ceste do nevýrazného sedla, kde odbočíme vľavo po tvarovej značke a prídeme na vrchol ku krížu, odkiaľ je pekný výhľad na celú Banskú Štiavnicu. Vrátime sa späť do sedla a červená značka nás spoľahlivo vyvedie na Paradajs 939m. Zostúpime do sedla Kameň 810m a pred nami je krátky výstup na vrchol Tanád 939m. Pod nami sa ligocú dve vodné nádrže Klinger a Hodrušské jazero. Z vrcholu sú výhľady na všetky svetové strany.

Tanád, hoci je až štvrtým najvyšším vrcholom Štiavnických vrchov, ponúka panoramatické výhlady všetkými svetovými stranami najmä vdaka svojej polohe, ale aj tým, že vrchol je nezalesnený. Donedávna tu stála aj rozhladna z ktorej je dnes už len torzo.Tanád je v skutocnosti dvojvrchol a na jednom z nich je geodetický bod a na druhom stojí už spomínaná rozhladna. Za priaznivého pocasia je vidiet velmi daleko a široko - Inovec, Vtácnik, Suchý vrch, Skalka alebo Klak resp. Polana... Nedaleko je známejší Paradajs(938.9m) odkial sú však výhlady "len" na Štiavnicu.
Za financnej pomoci EÚ bol vybudovaný chodník GEOPARK, ktorý velmi dobre popisuje slávnejšiu minulost tohoto baníckeho kraja.
Po žtz do baníckej osady Horná Roveň - kde si môžte prezrieť banícke domčeky, pôsobivú kalváriu s barokovými pieskovcovými reliéfmi v lipovej aleji, komplex štôlni a hlbokých šácht pod vrcholom Tanádu. 

Dĺžka trasy: 10.50 km
Prevýšenie: 450 m

Prihlásenie
Meno:
Heslo:
Ak ešte nemáte svoje meno a heslo, zaregistrujte sa TU.
Anketa
Páči sa vám naša stránka?
(50707 účastníkov)
 
Áno 80 %
Nie 20 %
Tipy pre vás
23.02.2019 MURÁNSKA PLANINA – ČERTOVA DOLINA

Dátum: 23.02.2019
Dĺžka trasy: 4.70 km
Prevýšenie: 270 m
Voľných miest: 0

16.03.2019 VEĽKÁ FATRA – MALINÔ BRDO

Dátum: 16.03.2019
Dĺžka trasy: 8.50 km
Prevýšenie: 550 m
Voľných miest: 45

Tipy pre nás
Tipy pre nás
Meniny

Dnes je 17. február,
meniny má Miloslava.

Počasive pre Slovensko