Vibrama - KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV

Program turistických akcií - KST Vibrama Malachov

24.08. 2024 VEĽKÁ FATRA – PLIEŠKA 1087m, TLSTÁ HORA 1208m

Dátum konania: 24.08.2024
Trasa:

Černová čtz 1:10 – Repiská, Kalvária bež.trasa 0:15 – Lovisko neznačená 0:45 – Plieška 0:40 – Tlstá hora čtz 1:00 – Roveň 0:20 – Repiská, kalvária bežkárska trasa 0:40 – Pod Šimiacim mtz 0:20 – Čutkovská dolina

prevýšenie: 900mm
dĺžka: 15,7km
čas: 6hod

Chotár mestskej časti Černová sa rozkladá v pohorí Národného parku Veľká Fatra. Veľká Fatra patrí do kryštalicky- druhotného pásma Západných Karpát, do skupiny jadrových pohorí, ktoré sa vyznačujú zvláštnou pestrosťou geologickej stavby. Obsahujú kryštalické jadrá zo žul a im príbuzných hornín a horniny druhohôr. Podstatná časť patrí k obalovým sériám cez ktoré boli zložitými horotvornými pohybmi alpínskeho vrásnenia presunuté súvrstvia križnanského a chočského príkrovu. Dominujú tu vápence, dolomity, slienovce, pestré brilice, kremence a iné horniny. Podložie Čutkovskej doliny tvorí alúvium veľmi pestrej geologickej stavby. Vyskytujú sa tu pôdy remblové (naplavené) s prevahou vápencových zložiek. Podľa prímesu skeletu sú to pôdy štrkovité až kamenisté. Najvyšším vrcholom černovského chotára je Maďarovo s nadmorskou výškou 1369 m, ktorý je zároveň aj hranicou chotára. Ďalšími známymi vrcholmi v černovskom chotári sú Tlstá hora 1208 m, Plieška 1069 m, Dedov917m , Pod mestským skálím 902 m, Lovisko 840 m a iné.

Plieška ( alebo aj meistny názov - Tri vrchy) vo Veľkej Fatre síce nevedie žiadny oficiálny turistický chodník, miestni ho ale dobre poznajú. Vrch v nadmorskej výške 1067 metrov stráži chotár Černovej, ponúka štedrý pohľad na dolný Liptov.
Na vrchole sa nachádza nový dvojramenný kríž, ktorý je v noci osvetlený solárnym panelom a požehnaný bol 5. júla 2016. Vedľa neho pribudla aj drevená lavička so stolom.
Kríž nad Černovou stojí už vyše 70 rokov. Keď starý kríž schátral v máji 2015, Černovčania postavili nový so zrkadielkami a s lavičkou pod krížom. Ešte v tom istom roku v decembri ho niekto spílil. Černovčania sa nevzdali a v roku 2016 postavili nový kríž, tentoraz dvojramenný s kovovými plieškami a solárnym panelom. V roku 2020 členovia OZ Cyklisti Černová vyrobili, vyniesli a zmontovali na vrchu peknú mohutnú lavičku aj so stolom. Hlavným tokom je Čutkovský potok o dĺžke 10,5 km. Pramení v dolinke Husacia pod Prednými hoľami v nadmorskej výške 1291 m. Do Čutkovského potoka sa vlievajú menšie potoky z doliniek napr. Jamišnej, Jelenej, Budkovica, a iné.

Druhým tokom, ktorý je aj hraničný s katastrom Hubová je potok Bystrô o dĺžke 9,8 km. Pramení pod Soliskom v nadmorskej výške 1234 m. Vody oboch potokov sa vlievajú do rieky Váh.

Tlstá hora 1208m je vrch vo Veľkej Fatre. Nachádza sa nad Černovou, približne 5 km západne od Ružomberka. Nachádza sa v severnej časti Veľkej Fatry, v geomorfologickom podcelku Šípska Fatra. Leží v Žilinskom kraji, v okrese Ružomberok a na katastrálnom území mesta Ružomberok. Najbližšími sídlami sú východným smerom situovaný Ružomberok, severovýchodným mestská časť Černová, severozápadným Hubová a Ľubochňa.

Čutkovská dolina patrí medzi najobľúbenejšie výletné miesta v celom regióne, a to nielen medzi obyvateľmi Liptova, ale aj zahraničnými turistami. Je to skvelé miesto na oddych a relax v prírode, ktoré vyhľadávajú hlavne rodiny s deťmi aj kvôli detskému zábavnému parku Obrovo. Dolina je malebná pozdĺž celej svojej dĺžky, čo ešte zvýraznil v nedávnej dobe vybudovaný Náučný chodník Známa i neznáma Čutkovská dolina, no najkrajšia jednoznačne na jej konci, pri vodnej nádrži a Kolibe u dobrého pastiera. Kompletný chodník aj s odbočeniami je dlhý 6,6 kilometra a má 10 tabúľ, 6 mostíkov a 3 lavičky na sedenie. Najväčšími lákadlami sú až 24 metrov vysoký vodopád a 64 metrov dlhá tiesňava. Desať náučných tabúľ po celej dĺžke doliny odhaľuje tajomstvá tunajšej fauny a flóry. Tri tabule sa nachádzajú v ťažšie prístupnom lesnom teréne, takpovediac v divočine. Ukazujú turistom doslova klenoty, ktorými sú čarovné vodopády, tiesňavy, husté lesy pripomínajúce pralesy. Najvyšším bodom chodníka je tiesňava v nadmorskej výške 850 metrov. Samotný kaňon tiesňavy meria úctyhodných 64 metov a vytvoril ho Čutkovský potok. Sama dolina nesie svoje pomenovanie podľa Čutkovského potoka, ktorý preteká celým jej územím od svojho prameňa pod sedlom Šiprúňa vo výške 1320 m n.m. až po jej záver v celkovej dĺžke 7,8 km. Na hornom a strednom toku má charakter horského potoka, v strede údolia mení spád a začína meandrovať.Jednou z dominánt doliny je nepochybne i malá vodná nádrž, ktorá bola vybudovaná už v roku 1942 pre potreby závodov v Rybárpoli. V súčasnosti slúži vodná nádrž hlavne na rekreačné účely pre športových rybárov či otužilých plavcov. Je tiež domovom rýb ako pstruh potočný a hlaváč pásoplutvý. Neviditeľným bohatstvom, ktoré ukrývajú svahy Čutkovskej doliny sú zdroje podzemnej vody. Vhodné podmienky pre jej akumuláciu a neskoršie vyvieranie na povrch vytvára prítomnosť vápencov a dolomitov. Na území doliny sa nachádza množstvo prírodných prameňov nižšej intenzity, ale i pramene v Budkovici a Šimiacom, ktoré sú využívané pre zásobovanie obyvateľov pitnou vodou.

 

Dĺžka trasy: 15.70 km
Prevýšenie: 900 m

Prihlásenie
Meno:
Heslo:
Ak ešte nemáte svoje meno a heslo, zaregistrujte sa TU.
Anketa

( účastníkov)
 
Tipy pre vás
28.09.2024 VYSOKÉ TATRY – KÔPROVSKÝ ŠTÍT 2363m

Dátum: 28.09.2024
Dĺžka trasy: 19.00 km
Prevýšenie: 1283 m
Voľných miest: 38

12.10.2024 VEĽKÁ FATRA – DRIEŇOK 1268m

Dátum: 12.10.2024
Dĺžka trasy: 18.50 km
Prevýšenie: 900 m
Voľných miest: 45

Tipy pre nás
Tipy pre nás
Meniny

Dnes je 16. september,
meniny má Ludmila.

Počasive pre Slovensko