Vibrama - KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV

Program turistických akcií - KST Vibrama Malachov

27.10.2018 VEĽKÁ FATRA – MOTYČSKÁ HOĽA 1292m

Dátum konania: 27.10.2018
Trasa:

Horný Jelenec žtz 1:05 - Prašnica 0:45 – Východné Prašnické sedlo čtz 1:00 – Sedlo Veľký
Šturec 1:00 – Motyčská hoľa 0:50 - Zvolen žtz 0:40 – Malý Zvolen 1:15 - Nižná Revúca

Prašnica je malá osada, ktorá je súčasťou Starých Hôr.

Vznik osady Prašnica siaha až do 2. polovice 16. storočia. Išlo o drevorubačsko-uhliarsku osadu v ktorej stáli 4 obytné domy a rovnaký počet hospodárskych objektov (maštalí). V obytných domoch žilo spolu 18 obyvateľov.
Názov osady Pra
šnica vznikol odvodením od názvu doliny, kde bolo sídlo založené. Motívom jej pomenovania bola historická cesta prechádzajúca dolinou. V tomto prípade názov upozorňoval na povahu, či charakter cesty vo význame suchá, prašná, teda nezamokrená cesta v bielych dolomitových pieskoch.
Pra
šnická dolina predstavovala koridor pre starú komunikáciu smerujúcu do Liptova, ktorá zrejme začala zohrávať dôležitú úlohu niekedy v 13.a14. storočí, kedy vzrástol význam baníctva v Starohorských vrchoch. Komunikácia viedla hore Starohorskou dolinou až po Horný Jelenec, ďalej pokračovala v dolnej časti doliny Rybie, z ktorej odbočovala do doliny Prašnica. Tu sa dolina po asi 500m vetvil na vlastnú Prašnickú a Suchú dolinu. Obe doliny predstavovali pravdepodobne aj dve rôzne varianty cestnej trasy do Liptova, ktoré sa znovu stretali tesne pred Východným Prašnickým sedlom (920m n. m.). Cez toto sedlo sa cesta dostala na územie Liptova a tu pokračovala ďalej Suchou dolinou.
Túto cestu poznal aj Matej Bel, ktorý ju opísal ako mimoriadne obtia
žnu a následkom výmoľov spôsobených zrážkami znivočenú a načisto zanedbanú.


Motyčská hoľa (1 292 m) je výrazný vrchol v polozapomenutom hrebeni Veľkej Fatry, ktorý spojuje vrcholy Krížna(1 574 m) a Zvolen (1 403 m), presnejšie leží medzi sedlom VeľŠturec a vrcholom Zvolena blízko hranice geomorfologických celkov Veľká Fatra a Starohorské vrchy. Východné svahy prevážne zalesnenej Motyčskej hole sú travnaté a poskytujú síce obmedzené, zato veľmi malebné výhľady na Nízké Tatry a Starohorské vrchy. A samozrejme tiež na stredisko Donovaly. Motyčská hoľa dostala svoje meno podľa obce (pôvodne uhliarskej osady) Motyčky (678 m), o kterej prvá známá písomná zmienka pochádza z roku 1564. Motyčky v dnešnom poňatí zahrňujú i ďaľšie osady ako Bukovec, Jergaly, Môce a Štubňa. Hrebeňom s vrcholom Motyčská hoľa neprechádza iba červená turistická trasa, ktorá je trasou Cesty SNP, ale tiež rozvodie medzi riekami Váh na severe a Hron na juhu. Na masív Motyčskej hole sa otvárajú najkrásnejšie pohľady zo Starohorských vrchov.

  • Vrch Zvolen - 1403 m n. m.

Stredne vysoký hôľny vrch Zvolen týčiaci sa nad Donovalmi tvorí spoločne s blízkou Novou Hoľou zakončenie bočného hrebeňa Veľkej Fatry. Vrch je známy najmä dokonalým kruhovým výhľadom. Možno z neho pozorovať hlavný hrebeň Veľkej Fatry, časť Nízkych Tatier a za veľmi dobrej viditeľnosti aj Vysoké Tatry. V južnej časti jeho širokého trávnatého vrcholu sa nachádza drevený kríž. Vrch Zvolen je prístupný po viacerých značených turistických chodníkoch. Východiskom túr naň sú najmä Donovaly, z ktorých je cesta najkratšia a najjednoduchšia, ale aj VeľŠturec či Liptovské Revúce (časť Nižná Revúca).

 

Dĺžka trasy: 18.00 km
Prevýšenie: 1210 m

Prihlásenie
Meno:
Heslo:
Ak ešte nemáte svoje meno a heslo, zaregistrujte sa TU.
Anketa
Páči sa vám naša stránka?
(50970 účastníkov)
 
Áno 80 %
Nie 20 %
Tipy pre vás
02.06.2019 SPIŠSKÝ HRAD

Dátum: 02.06.2019
Dĺžka trasy: 3.50 km
Prevýšenie: 60 m
Voľných miest: 0

08.06.2019 MALÁ FATRA – ŠÚTOVO, CHLEB 1645 m

Dátum: 08.06.2019
Dĺžka trasy: 18.20 km
Prevýšenie: 1242 m
Voľných miest: 45

Tipy pre nás
Tipy pre nás
Meniny

Dnes je 27. máj,
meniny má Iveta.

Počasive pre Slovensko